Mindenre van megoldás
A vállalatirányítási szoftverek használatában a magyar vállalkozások négy év alatt kilenc helyet léptek előre az európai rangsorban a legutóbbi DESI-index szerint. De milyen megoldásokból választhatnak, és mi alapján teszik ezt a cégek, milyen igényeik vannak, és milyen technológiák szolgálják ki azokat?
◼︎ Ügyviteli szoftverek kkv-knak
A fent említett adatok mellett is sajátos jellemzője az ügyviteli szoftverek magyarországi piacának, hogy nehezen indul el akár adat-, akár rációvezérelt irányba, mondta el megkeresésünkre Bakk József, az IDC Magyarország ügyvezetője. Ez azt jelenti, hogy a kkv-k vezetői még mindig inkább hisznek a 10-20-30 éves szakmai tapasztalatban, mint akár egy jó szoftverben, vagy a céges adatok egységes vállalati térbe terelésének hatékonyságnövelő hatásában.
Tovább él a kockás papír
A vállalkozók még mindig jobban bíznak abban, ha találnak valakit, aki már több évtizede végzi az adott tevékenységet, szögezte le Bakk József. „Érdekes, hogy még mindig hiszünk a kockás papírban, így el kell fogadni ezt is. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy a kkv-k alsó harmada még a digitalizáció minimális követelményeit sem teljesíti. Ennek az az alapvető oka, hogy a vállalkozások jó része forráshiánnyal küzd. Ha viszont találnak forrást, akkor élnek a lehetőségekkel – az uniós kiírásoknak jelentős ösztönző hatásuk van”, mondja.
Bakk József azt is hozzátette: a vállalkozások elvárásai az ügyviteli szoftverekkel szemben nem feltétlenül tudatosak. Minimumkövetelményként ugyanakkor megfogalmazható az egyszerűség, a könnyű kezelhetőség és az alapvető folyamatok optimális kiszolgálása. A kisvállalkozásoknál általában szinte mindenki többféle feladatot is ellát, ezért előnyt élveznek a több funkcióval rendelkező, modulokból álló szoftvercsomagok.
Ami a szállítói oldalt illeti: a piac folyamatosan koncentrálódik és specializálódik, egyes piaci szereplők a kkv-k, mások a nagyvállalatok piaci igényeire reflektálnak. Van némi átfedés is: a nagy piaci szereplők is „lőnek” a kkv-kra is, de létezik egy kisebb kör, amely inkább a kis- és közepes vállalkozások elitjére, a 4-500 fős vállalatokra koncentrál.
Bakk József szerint a kisvállalkozások körében nő a felhő-alapú eszközök relevanciája, egyszerűen azért, mert ezek a cégek kevésbé bürokratikusak, nem kell a nagyvállalatoknál szokásos bonyolult hivatali utat bejárni.
Van hazai
Czimbalmos Leventének, az MKIK Digitalizációs Kollégiuma titkárának, az MVP módszertani vezetőjének átfogó képe van a kkv-k digitalizációs helyzetéről és igényeiről az általa is vezetett Modern Vállalkozások Program (MVP) révén.
„Bőséges és szerteágazó a választék a piacon az üzleti szoftverek terén – mondta. – Úgy látjuk, a kínálat jól lefedi az üzleti és ügyféligényeket. Míg az alapvető irodai szoftverek szegmensében meglehetősen felülreprezentáltak a külföldi Big Tech gyártók termékei, addig az üzleti szoftverek világában a nemzetközi termékek mellett erőteljesen megjelennek a hazai fejlesztések is. Előbbi persze törvényszerű; a nagy szoftvercégek bázisát jelentő anyaországok erőforrásai, gazdasági adottságai, valamint tekintélyes belső piacai nagyságrendekkel más növekedési pályát tesznek lehetővé. Ezek a vállalatok megerősödve, komoly pénzügyi és technológiai erőfölénnyel lépnek a külpiacokra, alkalmazásaik, platform-megoldásaik szempillantás alatt válnak nemzetközi sztenderddé, oligopol-pozícióba juttatva tulajdonosaikat. Helyettesítésük lényegében kizárt és tulajdonképpen nem is feltétlenül indokolt.”
Könnyű elveszni az adatviharban
A szakember hozzátette: a kisebb beruházások, az irodai szoftverek világa ennek megfelelően hangsúlyosabban igényvezérelt, hiszen ezek a kkv-k legalapvetőbb üzleti igényeire, mindennapi szükségleteire nyújtanak egyszerű, gyors, praktikus megoldásokat.
Czimbalmos Levente elmondása szerint a kis és közepes hazai fejlesztő cégek önerőből roppant csekély mértékben képesek valós szoftverinnovációkra. Ez nem pusztán a nemzetközi porondon jelen lévő, unikális produktumok számából, hanem a szoftverekre beadott hazai szabadalmakból is egyértelműen kiderül. Mindez azt is jelenti, hogy az élvonalbeli technológiák ‒ mint a mesterséges intelligencia ‒ terén kénytelenek a nagy külföldi piaci szereplők megoldásaira támaszkodni, és kialakul a platformfüggőség.
Folytatódó segítség
A cikk bevezetőjében említett digitalizációs előrelépéshez szükség volt az MKIK irányítása alatt lebonyolított Modern Vállalkozások Programjára is. Czimbalmos Levente elmondta, hogy indul az MVP 2.0 program is. Érdekességként említette meg, hogy még az előző időszak zárásaként, két évvel ezelőtt készült egy átfogó felmérés, amelyből kiderült, hogy a vállalkozások önerőből nagyságrendileg nettó 30 ezer forint/hó összeget, nagyjából egy tank benzin árát voltak hajlandók költeni irodai, vagy üzleti szoftverekre. |
Persze nem is várható el, hogy ezeken a területeken ők maguk fejlesszenek, hiszen rettentően forrás- és erőforrás-igényes technológiákról van szó. Szerencsére úgy tűnik, hogy ezekkel a megoldásokkal talán időben elindult a kísérletezés: a hazai IT-cégek jól és változatosan építik be az MI-t és a többi újdonságot saját szolgáltatásaikba és termékeikbe, fejlesztik kompetenciáikat, haladnak a korral. „Nem is lehet másként, hiszen ma már a legegyszerűbb eszközök is ontják magukból az adatokat. Ezzel az adatviharral az emberi képességek, vagy egyszerű algoritmusok már képtelenek megbirkózni. Ilyenkor jön képbe a mesterséges intelligencia”, teszi hozzá.
Támogatás nélkül nehezen megy
A testre szabott, egyedi, üzleti szoftverek világában ezzel szemben nagyon is szépen helytállnak a hazai szoftvercégek, belpiaci részesedésük tekintélyes, amelyet szükséges minden eszközzel megtartani, sőt, tovább növelni.
„Ezek a megoldások bonyolultabbak, komplexebbek, erőforrás- és adott esetben költségigényesebbek. A felhasználó vállalkozások érthetően bátortalanabbul közelítenek egy ilyen beruházáshoz. Ezek a projektek inkább épülnek a kínálatvezéreltségre, hiszen az alkalmazó cégek sok esetben nemcsak a saját üzleti igényeiket nem tudják megfelelően definiálni, de azzal sincsenek pontosan tisztában, mit lehet elvárni a szoftvertől – jelentette ki Czimbalmos Levente. – A kínálatvezéreltséget az európai uniós pályázatok kötött keretrendszere is erősíti, hiszen csak a kiírásokban meghatározott funkcionális területek ellátását célzó, az előírt műszaki-szakmai követelményeknek megfelelő szoftverek számolhatók el, más egyéb nem.” Bakk Józsefhez hasonlóan ő is úgy látja, hogy a kkv-knál akkor nő meg a költési hajlandóság, ha rendelkezésre áll valamilyen külső, jellemzően vissza nem térítendő forrás.