Adatlap


Esettanulmány címe:
Termelésirányítási rendszer bevezetése negy méretű egyedi gépgyártó vállakozásnál.
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
Az ügyfél az egyik legrégebben üzemelő (1978), nagy hagyományokkal rendelkező magyar gépipari vállakozás. Tevékenysége többek között acélszerkezetek és gépvázak, vízi és hőerőművek turbinái, zsilipjei és egyéb részegységei, ipari robotok és célgépek, speciális atomerőműi berendezések, nukleáris hulladéktárolók, nagy űrtartalmú, folyadéktároló és nyomástartó edények, hídelemek és adótornyok, hőcserélők, csőrendszerek és kazánok,gyártása Foglakoztatotti létszám 130 fő kettő telephelyen.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
Az egyedi gyártás sajátosságait is fegyelembe véve a gyártási műveletek követése rendkívül erőforrás igényes tevékenység, ami sok esetben a szükésges beavatkozás késlekedését éz az információ torzulását eredményezi. A sok esetben rendkívül összetett, sok alkatrészből és műveletből álló, speciális képzettséget igénylő feladatok ütemezése, kapacitás allokációja rendkívül bonyolult, nehezen átlátható folyamat. A tervek elkészítése önmagában nagy komplexitású tevékenység, de figyelembe véve a vevői igények változását és a nem tervezett események hatásait, már-már megoldhatatlan feladat elé állítja a tervezőt. A termelésben bekövetkezett nem tervezett események bekövetkezése és az anomáliák elhárítása, folyamatok helyreállítása között eltelt idő nem értékteremtő és jelentős mértékű veszteséget okoz. A termelésben részt vevő eszközök és munkatársak objektív teljesítmény mérése nehézkes és nem pontos. Az előbbi okokra visszavezethetően nagy a kockázata, hogy a vevői visszaigazolásban rögzített szállítási pontosság sérül.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A bevezetett Cloudberry MES termelésirányítási rendszer a vállalatiráyítási rendszerrel interfész kapcsolat segítségével együttműködve, biztosítja az igények és készletek konzisztens kezelését, valamint a műveletek és gépek költség allokációját. A tervező eszköz segítségével rögzíthetők az egyes tevékenységek logikai kapcsolatai, összefüggései, ami alapján nyomon követhetővé és szükség esetén egyszerűen áttervezhetővé váltak a tevénységek. A termelési területen elhelyezett terminálok és adatgyűjtők segítségével követhetővé vált a tervek teljesülése és az aktuális gépállapotok monitorozása. A műveleek készre jelentésénk rendje teljeskörű áttekinthetőséget biztosít a termelési folymatokat illetően.