Esettanulmány címe:
Precíziós gazdálkodás támogatása drónos térképező szoftverrel
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
Partnerünk 30+ éves múlttal rendelkező, szántóföldi mezőgazdasági termelést folytató társaság. Éves bevétele 250+m forint 7 fő alkalmazottal.
Napjainkban a mezőgazdaság minden ágazatában a költségek optimalizálása és a nemzetközi piaci verseny hatására főként a termelékenység növelése a cél. Ehhez elengedhetetlen a modern, digitális technológiák ismerete és használata, valamint a termőterületről és az aktuális növényállományról gyűjtött adatok felhasználása. Az adatalapú gazdálkodás a költségek optimalizálásához és terméseredmények növekedéséhez vezet. A mezőgazdaságban a 2020-as évektől kezd intenzívebb ütemben terjedni a felmérő és kijuttató drónok használata. Ezek eredményes üzemeltetéséhez elengedhetetlen a megfelelő szoftveres háttér biztosítása, mellyel lehetővé válik a gyűjtött adatok feldolgozása, elemzése, majd ezek alapján a megfelelő kijuttatás megtervezése.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
Mezőgazdasági területeken a növények állapotának felmérése a hagyományos módon szemrevételezéssel történik. A gazdálkodó szakember szemrevételezéssel megvizsgálja a növények aktuális állapotát a kérdéses területen. Tekintve, hogy már néhány hektárnyi területet is rendkívül sok idő ilyen módon megvizsgálni, az állomány csak egy bizonyos részét veszik vizgálat alá és ez alapján határoznak a teljes állomány kezeléséről. Ez a munkafolyamat lassú és nem ad részletes képet az teljes területről. Az időfaktor és a költségek miatt az ilyen vizsgálatok gyakorisága is elmarad a modern technológival elérhető eredményektől. Nem ad pontos képet a növényzetől és nem végezhető ez alapján a teljes táblára vonatkozó pontos elemzés.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
Felmérő drónok haszálatával rövid idő alatt bejárható, felvételezhető a teljes mezőgazdasági terület. Az elkészült képek feldolgozásához, elemzéséhez nélkülözhetetlen pl. a Pix4D Fields mezőgazdasági térképező szoftver, melynek segítésgével a teljes terület vizuálisan megvizsgálható és az állományról pontos állapotindex-térkép készíthető. Az átfogó, táblaszintű felvételezés alapján célzottan, nagyobb hatékonysággal végezhetők hagyományos szemrevételezéssel történő vizsgálatok. A légi felvételekkel pontos, mérhető eredményeket kapunk, felfedezhető a növényállomány esetleges megbetegedése és követhető a fertőzés terjedése. Célzott és megfelelő időben vegzett beavatkozások végezhetők. Segítségével centiméter pontosan megtervezhetők az aktuális növényállapot alapján készült kijuttatási térképek. Segítségével könnyen készíthető változó mennyiségű kijuttatási térkép, mely optimalizálja az inputanyag felhasználást segítve ezzel a talaj és a környzet védelmét is. Ellenőrizhetővé és lehatárolhatóvá válnak a gyomfoltok, melyeket célzottan, kevesebb vegyszer felhasználása mellett lehet kezelni. Légi felvételek és a szoftverben megjelölt problémás területek nélkül nem végezhető precíziós kijuttatás. A drónos légi felmérések tetszés szerinti gyakorisággal végezhetők, versenyképes költségek mellett, a szoftver gyors adatfeldolgozása pedig azonnali beavatkozásra nyújt lehetőséget. Légi adatok felhasználásával javítható a termelékenység minőségi és mennyisége szempontból egyaránt.