Adatlap


Esettanulmány címe:
Elő- és utókalkulációval, teljes körű fedezetszámítással kiegészített VERK/400 integrált vállalatirányítási (ERP) rendszer a Buszesz Zrt-nél
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
A Buszesz Zrt. hungarikum – a legrégebbi magyar tulajdonban lévő élelmiszer-ipari vállalkozás. A XIX. század második felében kezdődött története, mely ma is tart, óbudai telephelye több mint 145 éve foglalkozik élelmiszer-ipari termékek előállításával. Tevékenységi körébe tartozik az ásványvizek, különböző saját márkás üdítő- és energiaitalok előállítása, valamint az ecetgyártás, melyeket éves szinten több tízmillió darabos nagyságrendben állítanak elő és palackoznak. Vevőkörében elsődleges helyen szerepelnek a magyarországi üzletláncok és nagykereskedések.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
Ehhez nagyságrendű késztermék volumenhez tartozó alap- és segédanyag felhasználás, a gyártási receptúrák összetettsége, valamint a gyártáshoz társuló egyéb közvetlen és közvetett költségek (pl.: energiafelhasználás vagy éppen a bérköltségek) folyamatosan változó beszerzési árai nagymértékben befolyásolják az előállított és értékesített késztermékek önköltségi árait és egyben fedezeti szintjeit. A tervezés oldaláról mind az árbevétel-, mind a költségterv igényként jelentkezett.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A Buszesz Zrt. összetett üzleti folyamatainak informatikai támogatására 1999-ben az R&R Software VERK/400 ERP rendszert választotta, mely azóta több verziófrissítésen is átesett. Jelenleg a vállalatirányításon belül a teljes termelésirányítási folyamatot is a VERK/400 rendszer kezeli, az alapanyag beszerzéstől és felhasználástól a napi gyártási feladatok ütemezésén és koordinálásán keresztül a késztermékek értékesítéséig, kiszállításáig. Az ERP rendszer „alapfolyamatainak” elindulását követően egyre nagyobb hangsúlyt kapott a gyártó tevékenység alapját biztosító éves üzleti terv előállíthatósága, valamint a megvalósulás folyamatos kontrollja is. A VERK/400 tervezési folyamata párhuzamos tervvariánsokkal támogatja a különböző esetek kezelését (pl. árfolyam változások hatása a beszerzési árakra, vagy vevőknek adott kedvezmény változás hatása a fedezetre). A tervezés mindkét vonalon különböző szinteken támogatott, melyek használata opcionális: cikkszámtól a vevőcsoportig/területi képviselőig, géptől az üzemig. A folyamatos terv – tény elemzés során a tényadatok gyűjtése az aktuális, a VERK/400 rendszerben előállt adatokra támaszkodik (pl.: adott gyártási sorozathoz ténylegesen felhasznált alapanyag mennyiség vagy vevőnek adott, nem tervezett extra kedvezmény megjelenése és hatása, vagy főkönyvben könyvelt bérköltségek visszaosztása termékre). Az elemzés havi szinten biztosítja a fedezeti szintek ellenőrizhetőségét, mely az időben történő intézkedéshez elengedhetetlen. Ezen összetett információk előállítása a havi zárást követően rendkívül rövid idővel elvégezhető és elemezhető, a Buszesz Zrt. esetében a tárgyhót követő hónap első harmadában.