Adatlap


Esettanulmány címe:
Komplex vállalatirányítási rendszer bevezetése a Kalatherm Kft.-nél
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
feldolgozóipar
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
A Kalatherm Kft. Baranya megye egyik jelentős feldolgozóipari cége. Műanyag nyílászáró gyártással, árnyékolástechnikai termékek gyártásával és hőszigetelő üveggyártással foglalkozik. A foglalkoztatottak száma közel 100 fő. A Kalatherm Kft. elődje 2005 óta van jelen a magyar nyílászáró gyártói piacon. 2016-ban vették át egy átszervezés során a tevékenységeket, melyet jelentős fejlesztés kísért.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
Elkészült új 3000 m2-es gyártó csarnokuk, melybe a legújabb technológiáknak megfelelő géppark is került. A fejlesztés megkövetelte egy komplex vállalatirányítási rendszer bevezetését is. Olyan szoftver megoldásra volt szükség, mely le tudja kezelni a megnövekedett értékesítési volument, teljeskörű rálátást biztosít az alapanyag ellátottságra, a gyártás ütemezésre és pontos képet tud adni a vállalkozás aktuális pénzügyi helyzetéről. A Kalatherm Kft. fenti elvárások alapján keresett megoldást és így esett választása a Visual Window Support Hungary Kft.-re, akivel közösen elkezdődött a Visual Window Enterprise integrált vállalatirányítási rendszer bevezetése.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A bevezetés során az értékesítés támogatásaként kialakításra került az ajánlatadó modul, mely a vállalat árlistái alapján képes a műszakilag pontos nyílászárók tervezésére és árazására. Ehhez került hozzákapcsolásra a viszonteladói modul, melyet a viszonteladókhoz kihelyezve, ők is egyszerűen és pontosan tudnak ajánlatot készíteni. Az elkészült megrendelések a gyártónak digitálisan átküldve azonnal gyárthatóak, így a gyártónak nem szükséges ezeket a nyílászárókat újra megtervezni. Az üzemi kapacitás figyelmbe vételével lett kialakítva a gyártás ütemező rendszer, mely a teljesítési időpontra visszaigazolt munkák napi gyártásába helyezéséért felel. A gyártásba került munkák optimális anyagfelhasználását a szoftver számolja és a megfelelő raktári műveletekkel kiadásra kerülnek az alapanyagok az üzem részére. Az üzemben található modern megmunkáló gépek a szoftver által vannak vezérelve, így azokhoz elegendő egy operátor, aki felügyeli a gép működését. A gyártási és megmunkálási folyamatokat többségében ezek az automatizált géppsorok végzik. A vonalkód alapú nyomonkövetésnek köszönhetően minden munkafolyamat azonnal látható a rendszerben és később visszaellenőrizhető a termékek teljes életútja. A legyártott szerkezetek szállítás szervezését, a teherautók pakolását és a teljesített szállítások után a megrendelések lezárását ugyancsak a szoftver felügyeli. A gyártáshoz szükséges alapanyagok optimalizálásával jelentősen visszaesett a gyártási hulladék mennyisége. A vonalkódos rendszernek és az ahhoz kapcsolódó félkész és késztermék tárolók kezelésének köszönhetően a munkafolyamatok ideje csökkent. Az üzemi gépsorok automatizálásával pedig nagy mértékben nőtt a termelékenység. A pénzügyi és menedzsment modulok pontos képet adnak a megrendelések alakulásáról, a lekötött kapacitásról, a termelési tevékenység költség vonzatairól, a termelésben dolgozók munkájáról, valamint a pénzügyi teljesítésekről.