Adatlap


Esettanulmány címe:
Összhang és rugalmasság
Az esettanulmányban szereplő ügyfél ágazati besorolása:
mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat
Az esettanulmányban szereplő ügyfél piaci bemutatása - ágazat, cégméret, piaci körülmények, erőforrások:
A vállalat egy fejér megyei élelmiszeripari vállalat, amely a teljes vertikumot lefedi, a mezőgazdasági tevékenységtől a végtermék előállításáig. A végtermék tekintetébenMagyarország meghatározó vállalata.
A megoldandó üzleti probléma bemutatása:
A feladat a szigetrendszerek kiváltása egy egységes, zárt vállalatirányítási rendszerre. A vállalati logisztikai hatékonyság egyik alappillérének tekintette egy olyan vállalatirányítási rendszer bevezetését, amely az anyagi folyamatok tervezését és elszámolását átfogóan támogatja. A projekt kiterjedt a teljes vertikumra, azaz a amezőgazdasági termeléstől, a felvásárláson, állat tenyésztésen, malmászaton keresztül a végtermék előállításáig. Valamint a cégcsoport valamennyi vállalatát is magában öletet, a kapcsolt vállalkozások egységben kezelését, a vállalatközi elszámolások kialakításával és automatizálásával.
Az alkalmazott megoldás bemutatása és a bevezetést követően elért üzleti előnyök:
A vállalat szakemberei a döntés megszületését megelőzően felmérték, hogy milyen lehetőségeket kínál ezen a területen a magyar piac. Számos megoldást - több mint 10 vállalatirányítási rendszerből kiindulva - összevetettek: ezeket funkcionális megfelelőség, rugalmasság és ár/érték arány tekintetében vizsgálták. Az anyagi folyamatok elvárt kontrollja mellett a folyamatosan változó gazdasági környezethez való alkalmazkodás volt az a másik a fő kritérium, amely a döntést jelentősen befolyásolta. A rendszerkiválasztás ezen szempontjainak meghatározása után a vállalat az ORACLE JD Edwards rendszerét találta legmegfelelőbbnek. A bevezetés minden olyan területet lefedett, amely a legfontosabb elváráshoz, az anyagi folyamatok kontrolljához szükséges. A fő vonulatot a beszerzés és értékesítés (ezen belül a szállítmányozás), a raktárgazdálkodás, az automata magasraktári rendszer, a termelésirányítás; illetve az elszámolási oldalon pedig a pénzügy és a számvitel területei jelentették. Ezekre épül továbbá a minden információt egységbe foglaló kontrolling rendszer. A JD Edwards rendszer bevezetésének fő kihívását mindezek mellett az jelentette, hogy összhangot teremtsen a korábbi szigetrendszerek mentén kialakult ügyviteli-üzletviteli eljárások között, kihasználva a rendszer adta know-howt, de nem felforgatva a vállalatnál jól működő folyamatokat. Az előkészítés és kiválasztás két éves folyamatként előzte meg a tényleges projektet, míg a JD Edwards rendszer bevezetése és használatba vétele már csak kevesebb, mint egy évet vett igénybe.